چطو این ۷ لکه‌ی مقاوم را از روی لباس و وسایل پاک کنیم؟

چطو این ۷ لکه‌ی مقاوم را از روی لباس و وسایل پاک کنیم؟

تمام مواد غذایی که در اطراف ما وجود دارند می‌توانند باعث ایجاد لکه‌هایی روی لباس، فرش، مبل و سطوح مختلف شوند. گاهی این لکه‌ها با یک شست‌وشوی ساده از بین می‌روند و گاهی آنقدر مقاوم هستند که نمی‌توانیم آن‌ها را از بین ببریم. پاک کردن لکه، آن هم از نوع مقاوم آن، کاری است که نیاز به زمان و توجه دارد. مثلا برای پاک کردن لکه‌ی شمع باید وقت و توجه زیادی صرف کنیم اما پاک کردن لکه‌ی آب سیب از روی فرش بسیار آسان است و گاهی با یک دستمال مرطوب هم انجام می‌شود. امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم تا روش پاک کردن ۷ لکه‌ی مقاوم از روی سطوح مختلف را به شما آموزش دهیم.

۱. پاک کردن لکه‌ی لبو
پاک کردن لکه‌ لبو
لبو ریشه‌ای خوش‌طعم و خوش‌رنگ است و از رنگ آن برای تهیه‌ی سس یا خوراکی‌هایی با رنگ صورتی و قرمز استفاده می‌شود. اما اگر آب یا میوه‌ی لبو روی لباس و فرش بریزد لکه‌ای از خود به جا می‌گذارد که به نظر غیر قابل پاک شدن می‌آید. ترفندهایی که در ادامه می‌خوانید به شما کمک می‌کند لکه‌ی لبو را از هر سطحی پاک کنید.
لکه‌ی لبو روی پارچه

لکه‌ی لبو روی فرش یا خوشخواب

لکه‌ی لبو روی مبل

۲. پاک کردن لکه‌ی زردچوبه
پاک کردن لکه‌ زردچوبه
زردچوبه پرکاربردترین ادویه در آشپزی ایرانی است و تقریبا در تمام غذاها وجود دارد. رنگ این ادویه بسیار قوی است و اگر به صورت خشک یا همراه با غذا روی سطوح ریخته شود به سرعت یک لکه‌ی زرد و پررنگ روی آن‌ها ایجاد می‌کند.
لکه‌ی زردچوبه روی ظروف
اگر لکه‌ی زردچوبه با شستن از روی ظرف‌ها پاک نمی‌شود به روش زیر عمل کنید:

لکه‌ی زردچوبه روی پیشخوان

لکه‌ی زردچوبه روی پارچه

۳. پاک کردن لکه‌ی زعفران
پاک کردن لکه زعفران
لکه‌ی زعفران روی پارچه
اگر پودر زعفران روی پارچه یا لباس ریخت آن را به هم نکشید یا روی آن مسواک نکشید. این کار باعث عمیق‌تر شدن لکه می‌شود. روی قسمت لکه شده چسب نواری بزنید و با کمک آن دانه‌های پودر زعفران را از روی پارچه جدا کنید. اگر به چسب نواری دسترسی ندارید از قسمت پشت لکه هوا را با فشار زیاد بدمید یا پارچه را محکم تکان دهید تا پودر از آن جدا شود. سپس پارچه یا لباس را با آب بشویید.
اگر غذای زغفرانی باعث ایجاد لکه شده است به روش زیر عمل کنید:

لکه‌ی زعفران روی فرش، خوشخواب و مبل

۴. پاک کردن لکه‌ی قند و شکر
پاک کردن لکه‌ قند
اگر فرزند کوچک در خانه دارید حتما برایتان پیش آمده که او یک حبه قند را با آب دهان خود مرطوب می‌کند و روی فرش، مبل یا رختخواب خود می‌کشد. این کار باعث ایجاد لکه‌هایی سرسخت روی سطوح می‌شود. حتی ممکن است در زمان خوردن صبحانه یک قاشق شکر روی موکت یا فرش آشپزخانه بریزد و لکه‌ای کمرنگ ایجاد کند. با این راهکار می‌توانید خیلی سریع از لکه‌ی قندی خلاص شوید.

۵. پاک کردن لکه‌ی عرق
پاک کردن لکه‌ عرق
فصل گرما نزدیک است و کم کم سر و کله‌ی لکه‌های عرق روی لباس‌ها پیدا می‌شود. اگر از این روش برای پاک کردن لکه از روی لباس استفاده کنید می‌توانید مطمئن باشید که هیچ اثری از آن باقی نخواهد ماند.

۶. پاک کردن لکه‌ی شمع
پاک کردن لکه‌‌ی شمع
استفاده از شمع علاوه بر ایجاد آرامش در محیط، باعث زیبایی می‌شود. مخصوصا اگر پس از تاریک شدن هوا روشن شوند. پارافین شمع بر اثر سوختن آب می‌شود و اگر در محل مناسبی قرار نداشته باشد روی فرش، میز یا هر سطحی که روی آن قرار دارد می‌ریزد. پارافین مایع روی سطوح مختلف لکه ایجاد می‌کند و پاک کردن لکه‌ی آن نیاز به زمان و حوصله دارد.
لکه‌ی شمع روی پارچه

لکه‌ی شمع روی فرش

لکه‌ی شمع روی نمد

لکه‌ی شمع روی چرم یا جیر

لکه‌ی شمع روی نقره

لکه‌ی شمع روی چوب

۷. پاک کردن لکه‌ی خاکستر عود
پاک کردن لکه‌ی خاکستر عود
عود محصولی است که برای خوشبو کردن هوای خانه استفاده می‌شود و به دو صورت طبیعی و مصنوعی در بازار وجود دارد. سوزاندن عود از خود دوده و خاکستر به جا می‌گذارد که می‌تواند روی دیوار و رومیزی لکه‌های ریز اما آزاردهنده‌ای ایجاد کند. برای پاک کردن لکه از روش‌های زیر استفاده کنید و به راحتی آن‌ها را از بین ببرید.
لکه‌ی خاکستر عود روی دیوار

لکه‌ی خاکستر عود روی پارچه

سخن آخر
پاک کردن لکه از روی سطوح مختلف روش‌های مخصوص به خود را دارند و اگر این روش‌ها را بدانیم دیگر با هیچ لکه‌ای مشکل نخواهیم داشت. بعضی از لکه‌ها به راحتی پاک می‌شوند و بعضی دیگر نیاز به روشی خاص دارند. در این مطلب روش پاک کردن ۷ لکه‌ی مقاوم را به شما آموزش داده‌ایم. اگر شما روش دیگری برای پاک کردن این لکه‌ها می‌شناسید برای ما در قسمت کامنت‌ها یادداشت کنید.
منابع: hunker، persil، mollymaid، thespruce