چطور کمدهای لباس را مرتب کنید تا همیشه منظم بمانند؟

13:0070

چطور کمدهای لباس را مرتب کنید تا همیشه منظم بمانند؟


روزهای آخر سال وقت خانه‌تکانی و مرتب کردن کمد لباس است. کمد لباس یکی از مهم‌ترین بخش‌های منزل است که چند وقت یک بار نیاز به مرتب کردن دارد. با نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم می‌توانید کمدی مرتب‌تر داشته باشید و لباس‌هایتان را راحت‌تر پیدا کنید و از شر وسایل اضافه خلاص شوید. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.
همه افراد، مرتب بودن قسمت‌های مختلف خانه و به ویژه کمد لباس را دوست دارند و هر زمانی که موفق می‌شوند قسمت به‌هم‌ریخته‌ای از خانه را مرتب کنند، احساس خوبی را تجربه می‌کنند. اما با یک نگاه سریع به کمد لباس‌تان متوجه می‌شوید مرتب کردن کمد لباس زیاد هم آسان نیست و شاید برای این کار به کمک نیاز داشته باشید. بی‌نظمی در کمد لباس می تواند باعث شود در رسیدن به مهم‌ترین برنامه‌های خود، تأخیر داشته باشید یا شاید مجبورتان کند لباسی غیر از آنچه انتخاب کرده‌اید را بپوشید که این تغییر در بعضی شرایط برای شما بسیار ناخوشایند است. شما برای مرتب کردن کمد لباس‌تان به یک برنامه نیاز دارید.
مراحل مرتب کردن کمد لباس
مراحل مرتب کردن کمد لباس
چگونگی مرتب کردن کمد لباس با توجه به اندازه و نوع کمد و همچنین برنامه‌ی شخصی هر فرد، متفاوت است. اما مراحل زیر در هر شرایطی، کاربردی هستند و انجام آن‌ها به همه‌ی افراد توصیه می‌شود:

یک نکته‌ی مهم درباره‌ی شروع
مرتب کردن کمد با ارگانایزر
قبل از اینکه هر کاری را شروع کنید، مطمئن شوید که زمان کافی برای انجام آن کار را داشته باشید. مرتب کردن کمد لباس کاری نیست که در انتهای یک روز کاری بتوانید به سرعت آن را انجام دهید. برای این کار، روز مناسبی را در تقویم پیدا کنید؛ روزی که تعطیل هستید یا حداقل زودتر به خانه برمی‌گردید.

خالی کردن و تمیز کردن کمد لباس
بسیاری از افراد عادت دارند هر چیزی را که نمی‌دانند کجا بگذارند، در کمد لباس می‌گذارند. زمانی که می‌خواهند کمد لباس را کاملا خالی کنند، نتیجه‌ی این عادت خود را می‌بینند و شاید به چیزهای فراموش‌شده‌ی زیادی برخورد کنند. هر چیزی که در کمد لباس قرار دارد، باید به بیرون از کمد انتقال داده شود.
زمانی که می‌خواهید برای کمد لباس خود برنامه‌ریزی کنید، تمیز بودن آن باعث می‌شود این کار را با انگیزه‌ی بیشتری انجام دهید. سعی کنید همه جای کمد را به دقت تمیز کنید.
برای جارو کردن از جاروبرقی استفاده کنید تا بتوانید همه‌ی گوشه و کنار کمد را جارو بزنید. برای تمیز کردن دیوارها، قفسه‌ها، میله‌های آویز و کف کمد از پاک‌کننده‌های چندمنظوره استفاده کنید.
خلوت کردن کمد لباس
در این مرحله افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند: افرادی که بی‌صبرانه منتظر این موقعیت بوده‌اند و افرادی که هیچ تمایلی به انجام این کار ندارند. دسته‌ی دوم باور دارند که هر چیزی ممکن است روزی به کار آید و با همین طرز فکر، تقریبا هیچ چیزی را دور نمی‌اندازند. لباس و وسایلی که به آن‌ها نیاز ندارید، در یک کمد مرتب جایی ندارند. به جای اینکه روی نگه داشتن یا کنار گذاشتن این وسایل تمرکز کنید، روی چیدمان وسایلی که به آن‌ها نیاز دارید تمرکز کنید.
از طرفی دیگر، دور انداختن وسایل، آخرین گزینه است و برای موارد غیرقابل‌استفاده توصیه می‌شود. می‌توانید وسایل قابل استفاده را بفروشید یا اهدا کنید. البته توصیه می‌کنیم تا آنجایی که می‌توانید اهدا کنید. وسایل و لباس‌های سالمی که کمتر از آن‌ها استفاده کرده‌اید و مدت زیادی است که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، گزینه‌های خوبی برای اهدا هستند. زمانی که کمد را خالی می‌کنید، شاید به لباس‌ها یا وسایلی برخورد کنید که نه تنها هرگز آن‌ها را استفاده نکرده‌اید بلکه فراموش کرده‌اید که آن‌ها را هم دارید. چنین گزینه‌هایی بهترین موارد برای اهدا هستند.
خرید ارگانایزر یا نظم‌دهنده‌ی لباس
خرید ارگانایزر یا نظم‌دهنده لباس
نظم دادن به فضای داخل کمد، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد اما خوشبختانه راهکارهای خوبی برای این کار وجود دارد. بیشتر افراد می‌توانند با خرید یک یا چند ارگانایزر، نظم دادن به کمد لباس را به کار راحتی تبدیل کنند. با اینکه ارگانایزرها فضای بیشتری در کمد شما ایجاد نمی‌کنند ولی برای اینکه لباس‌ها و وسایل را به شکلی مرتب داخل کمد قرار دهید به شما کمک می‌کنند.
البته فراموش نکنید قبل از خرید ارگانایزر، کمد خودتان را به دقت اندازه‌گیری کنید و برای چیدمان آن برنامه‌ی مشخصی داشته باشید. مراقب باشید که تبلیغات، شما را وسوسه نکند و بر اساس اندازه‌هایی که یادداشت کرده‌اید و برنامه‌ریزی خودتان خرید کنید. خرید اشتباه به جای اینکه کارتان را راحت کند، مشکلات شما را بیشتر می‌کند.
مرتب کردن لباس‌ها و وسایل داخل کمد
بعد از نظافت، خلوت کردن و تهیه وسایل مورد نیاز، نوبت به چیدمان می‌رسد. استفاده از همه‌ی فضای کمد، اولویت‌بندی لباس‌ها و وسایل از نظر میزان استفاده و امکان دسترسی و ظاهری جذاب، نکاتی هستند که باعث می‌شوند یک چیدمان منطقی داشته باشید. برای نمونه:

مرتب نگه داشتن کمد لباس در طول سال
علاوه بر اینکه باید چیدمان منظم کمدتان را حفظ کنید، اگر در طول سال بارها کمد لباس‌تان را مرتب کنید، هر بار برای مرتب کردن به زمان کمتری نیاز خواهید داشت. مرتب کردن جزیی ماهانه و مرتب کردن کلی حداقل سالی دو بار، منطقی به نظر می‌آید. می‌توانید بر اساس تغییر فصول یا با توجه به یک تاریخ ویژه‌ مانند آغاز سال جدید یا روز تولد برنامه‌ریزی کنید. به هر حال هر زمانی که به لباس یا وسیله‌ی مهمی نیاز داشتید و آن را پیدا نکردید، نشانه‌ی خوبی است برای اینکه متوجه شوید وقت مرتب کردن کمدتان فرا رسیده است.
انواع نظم‌دهنده برای کمد لباس
برای اینکه کمد مرتبی داشته باشید، در اختیار داشتن انواع نظم‌دهنده‌ها یا ارگانایزرها لازم است. خوشبختانه امروزه در بازار انواع نظم‌دهنده‌ها عرضه می‌شود که هر کدام کاربرد خاصی دارند و با توجه به نوع کمد و کشوی لباس‌هایتان می‌توانید هر کدام را که مناسب است، انتخاب کنید.
نظم‌دهنده‌ها معمولا قیمت‌های بسیار مناسبی دارند و با هزینه‌ی کم می‌توانید کمدی مرتب داشته باشید و از خریدن کمد و دراور اضافه بی‌نیاز شوید. در ادامه چند مورد از نظم‌دهنده‌هایی را که می‌توانید در بازار پیدا کنید، معرفی می‌کنیم.
سبدها و باکس‌های لباس
سبدها و باکس‌های لباس
انواع سبدها و باکس‌های لباس را می‌توانید به عنوان نظم‌دهنده بخرید. این باکس‌ها تقریبا کار بقچه‌های قدیمی را می‌کنند. با این تفاوت که معمولا زیپ دارند، بعضی از آن‌ها اسکلت فلزی دارند که باعث می‌شود شکل خود را از دست ندهند و بتوانید آن‌ها را روی هم، مرتب و منظم در کمد بگذارید.
نظم‌دهنده‌های کیف
اگر تعداد زیادی کیف دارید، می‌توانید از این نظم‌دهنده‌ها بخرید. این نظم‌دهنده‌ها با قلابی به میله‌ی بالای کمد وصل می‌شوند و چندین محفظه برای نگهداشتن کیف دارند. جنس آن‌ها متنوع است ولی معمولا شفاف هستند تا بتوانید از بیرون، کیف مورد نظرتان را پیدا کنید.
تقسیم‌کننده‌های کشو
تقسیم‌کننده‌های کشو
تقسیم‌کننده‌های کشو تنوع زیادی دارند. بعضی از آن‌ها پارچه‌ای هستند و بعضی پلاستیکی. این تقسیم‌کننده‌ها فضای کشو را به چند قسمت تقسیم می‌کنند تا بتوانید لباس‌های کوچک‌تر را از هم جدا کنید و بعدا بتوانید راحت‌تر پیدا کنید.
باکس‌ها و نظم‌دهنده‌های کفش
برای کفش‌ هم انواع نظم‌دهنده تولید شده‌ است. بعضی از آن‌ها مدل آویز هستند و بعضی دیگر مثل باکس‌های لباس آویزان نمی‌شوند. با توجه به شکل کمد، می‌توانید نظم‌دهنده‌ی مناسب را بخرید.
نظم‌دهنده‌های آویز
نظم‌دهنده‌های آویز
دسته دیگری از ارگانایزرها تولید می‌شوند که به میله‌ی بالای کمد وصل می‌شوند و در واقع چند محفظه‌ی عمودی را به کمد اضافه می‌کنند. بعضی از آن‌ها روکشی دارند که با زیپ بسته می‌شود و بعضی دیگر کاملا باز هستند. این ارگانایزرها کاربردهای زیادی دارند. تقریبا هر چیزی را می‌توانید در آن‌ها بگذارید. از کفش و کیف گرفته تا لباس‌های تا شده. جنس و ابعاد آن‌ها هم متغیر است.
کیسه‌های وکیوم
این کیسه‌ها می‌توانند نقش مهمی در مرتب کردن لباس‌ها در کمد داشته باشند. کار اصلی این کیسه‌ها این است که حجم لباس‌ها را کمتر کنند. برای مواقعی که می‌خواهید لباس‌هایتان را برای مدت طولانی مثلا یک فصل، کنار بگذارید، از این کیسه‌ها استفاده کنید.

جاجورابی
اگر خانواده پرجمعیتی داشته باشید حتما تعداد زیادی هم جوراب دارید. برای مرتب کردن جوراب‌ها در کمد لباس انواع جاجورابی هم تولید شده است. این ارگانایزرها هم معمولا آویزان می‌شوند و چندین قسمت جداگانه برای جدا نگه داشتن جوراب‌ها دارند.
جمع بندی
روزهای آخر سال بهترین فرصت برای مرتب کردن محل زندگی است. کمد لباس، جایی است که هر روز با آن سر و کار دارید و مرتب بودن آن، باعث نظم دادن به زندگی شما می‌شود. حالا که به آغاز سال نو نزدیک می‌شویم، یک روز برای مرتب کردن کمد لباس وقت بگذارید. از کنار گذاشتن لباس‌های اضافه شروع کنید و با ارگانایزرها به کمدتان نظم بدهید.
منبع: The Spruce

منبع
دیجی کالا
لینک کوتاه
https://dehkade.net /?p=98473

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
X