۱۳ علامت که نشان می‌دهد شوهر شما خودخواه است

12:5240

۱۳ علامت که نشان می‌دهد شوهر شما خودخواه است


اگر شما هم تجربه‌ی زندگی با شوهر خودخواه را داشته باشید، حتما می‌دانید که این موضوع چقدر آزاردهنده است. در صورتی که همسرتان فقط به خودش توجه می‌کند یا بدون هماهنگی با شما دعوت دیگران را برای مهمانی‌ها قبول می‌کند، متاسفانه باید به شما بگوییم که احتمالا او خودخواه است. در این مقاله قصد داریم شما را با نشانه‌های شوهر خودخواه و نحوه‌ی صحیح برخورد با چنین فردی آشنا کنیم. در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

چرا آقایان خودخواه می‌شوند؟
این ویژگی احتمالا از پدر یا سایر اعضای خانواده به بچه‌ها منتقل می‌شود یا ممکن است فرد در طول زندگی به این نتیجه برسد که باید خودش را در اولویت قرار دهد. دلایل مختلفی برای ریشه کردن این ویژگی در آقایان وجود دارد، که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ویژگی‌های شوهر خودخواه
در ادامه به نشانه‌های شوهر خودخواه می‌پردازیم. اگر این نشانه‌ها در همسرتان وجود داشت، مضطرب نشوید. در پایان مقاله، به روش‌هایی برای برخورد صحیح با چنین همسرانی پرداخته‌ایم.
۱. همیشه حق با او است
اگر همسرتان فکر می‌کند که همیشه در مورد همه چیز درست می‌گوید و هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کند، بدانید که او خودخواه است. همسرتان ممکن است عقاید دیگران را هم قبول نکند یا دیدگاه خیلی منتقدانه‌ای درباره‌ی عقایدشان داشته باشد. وجود این ویژگی‌ها در همسرتان نشان می‌دهد که او خودشیفته و خودخواه است.
۲. فقط به خودش علاقه دارد
اگر همسرتان فقط و فقط به خودش علاقمند است، پس او خودخواه است. به طور مثال، ممکن است زمانی که با شوهرتان گفت‌گو می‌کنید، فقط درباره‌ی خودش، علایق و سرگرمی‌هایش صحبت کند و حتی به شما اجازه‌ی صحبت کردن هم ندهد.
اگر همسرتان به احساس و علایق‌تان، اینکه روزتان را چطور گذرانده‌اید یا از چه چیزهایی لذت می‌برید توجهی نمی‌کند، می‌توانیم نتیجه بگیریم که او خودخواه است.
۳. کنترل همه چیز را به دست می‌گیرد
اگر شوهرتان خودخواه است، حتما متوجه شده‌اید که او می‌خواهد همه چیز آن‌طور که خودش دوست دارد، پیش برود. چنین افرادی برای همه چیز تصمیم‌گیری می‌کنند. اینکه در کدام رستوران شام بخورید، با چه کسانی رفت‌وآمد داشته باشید و … همه به خواست آن‌ها بستگی دارد.
البته اینکه کسی باشد که کنترل امورات مختلف را به دست بگیرد گاهی اوقات خوب است، چون دیگر نیاز نیست شما نگرانی از این بابت داشته باشید. اما اگر این احساس تسلط و کنترل بر همه چیز و همه‌ی کارها افراطی شود، می‌تواند برای زندگی مشترک‌تان دردسرهای زیادی را ایجاد کند.
۴. هیچ‌وقت عذرخواهی نمی‌کند
یک ویژگی‌ شوهر خودخواه این است که حتی اگر بزرگ‌ترین اشتباهات را هم مرتکب شود، معذرت‌خواهی نمی‌کند.
یکی از ویژگی‌های کلیدی شوهر خودخواه این است که حتی اگر بزرگ‌ترین اشتباهات را هم مرتکب شود، معذرت‌خواهی نمی‌کند. این یعنی او آنقدر درگیر و شیفته‌ی خودش است که اصلا به این موضوع توجه نمی‌کند که با اشتباهات خود، شما را ناراحت و آزرده‌ خاطر می‌کند. ممکن است همسرتان شما را دوست داشته باشد، اما اگر هنگامی که اشتباه می‌کند، از شما عذرخواهی نمی‌کند، او یک شوهر خودخواه است.
۵. به درستی با شما ارتباط برقرار نمی‌کند
شوهر خودخواه و عدم ارتباط برقرار کردن
همه‌ی ما می‌دانیم که ارتباط صحیح با یکدیگر، کلید یک رابطه‌ی موفق است‌. اگر همسرتان ارتباط صحیحی با شما برقرار نمی‌کند، با شما حرف نمی‌زند و به شما کم‌محلی می‌کند، احتمالا او خودشیفته و خودخواه است.

۶. بی‌ادب است
افراد خودخواه به اینکه در اطراف‌شان چه می‌گذرد، توجهی نمی‌کنند و فقط و فقط خودشان را در مرکز همه چیز می‌بینند. هیچ‌وقت از زبان چنین افرادی جملاتی مثل «لطفا» یا «ممنونم» را نمی‌شنوید. آن‌ها آنقدر شیفته‌ی خود هستند که زمانی که دیگران کاری برایشان انجام می‌دهند، آن را وظیفه‌ی آن‌ها می‌دانند.
۷. بعد از دعوا، برای آشتی کردن پیش‌دستی نمی‌کند
این ویژگی در شوهر خودخواه کاملا طبیعی است. اگر بعد از دعوا کردن، شما همیشه عذرخواهی می‌کنید و برای آشتی کردن پا پیش می‌گذارید و همسرتان هیچ کاری در این زمینه نمی‌کند، بدانید که او خودخواه است. اگر این‌طور است بدانید که همسرتان برای شما و رابطه‌‌ای که دارید، ارزش چندانی قائل نیست.

۸. به شدت منتقد است
شوهر خودخواه همیشه همسر خود را برای هر کاری که می‌کند، به شدت نقد می‌کند.
خودخواه بودن یعنی بی‌توجهی کردن به احساسات دیگران یا رد عقاید آن‌ها. شوهر خودخواه همیشه همسر خود را برای هر کاری که می‌کند، به شدت نقد می‌کند. اگر احساس می‌کنید رفتارهای منتقدانه‌ی همسرتان تبدیل به عادت شده است و او متوجه نمی‌شود که این رفتارهایش شما را اذیت می‌کند، بدانید که او دارد خودخواهانه برخورد می‌کند.
۹. از شما تعریف نمی‌کند
باید قبول کنیم که همه‌ی ما دوست داریم که دیگران، به‌ویژه همسرمان از ما تعریف کند. اگر همسرتان هیچ‌وقت از شما تعریف نمی‌کند، بدانید که او خودخواه است، چون توجه نمی‌کند که این موضوع چقدر روی عزت نفس شما تاثیر می‌گذارد.
شما نمی‌توانید دیگران را مجبور کنید که از شما تعریف کنند. با این‌حال اگر برای جلب توجه همسرتان یک لباس زیبا پوشیده‌اید، یا تلاش زیادی کرده‌اید تا کاری کنید که او خوشحال شود، اما او هیچ‌گونه احساسی از خودش نشان نمی‌دهد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که او خودخواه است.
۱۰. به توصیه‌های شما توجهی نمی‌کند
عدم توجه به توصیه‌های همسر از علایق شوهر خودخواه
آیا همسرتان همیشه تصمیم‌گیری‌های مهم را بدون مشورت با شما انجام می‌دهد؟ اگر جواب‌تان مثبت است، بدانید که شوهرتان خودخواه است. در زندگی مشترک، همه‌ی کارها باید با مشورت یکدیگر انجام شود تا صلاح هر دو طرف در نظر گرفته شود. شوهری که بدون توجه به نظر‌، توصیه‌ها و تمایلات همسرش تصمیم‌گیری می‌کند و حرف آخر را می‌زند، یک فرد خودخواه است.
۱۱. به علایق شما اهمیت نمی‌دهد
وجود این ویژگی در شوهر خودخواه طبیعی است، چون اون فقط و فقط به خودش توجه می‌کند و تنها کسی که برایش اهمیت دارد، خودش است. شوهر خودخواه هیچ توجهی به علایق، آرزوها، اهداف و بلندپروازی‌‌های همسرش نمی‌کند. او به ندرت به حرف‌های همسرش توجه می‌کند و شنونده‌ی صبوری نیست. این درحالی است که از شما توقع دارد با حوصله و دقت، به تک تک حرف‌هایش گوش کنید.
۱۲. به جای شما، کارش را در اولویت قرار می‌دهد‌
همسر خودخواه معمولا خودش را در کار غرق می‌کند. اگر به او اعتراض کنید که زیاد کار می‌کند و به خانواده توجه کافی نمی‌کند، از شما شاکی می‌شود که بابت فداکاری و تلاش بی‌حد و اندازه‌‌اش برای رفاه خانواده، قدردان او نیستید.
۱۳. تمام کارهای خانه به عهده‌ی شما است
کارهای خانه مثل آشپزی و تمیز کردن وظیفه‌ی خانم‌ها نیست و تقسیم کردن این کارها، بخش طبیعی زندگی مشترک است. اما اگر همسرتان توپ را در زمین شما انداخته است و هیچ همکاری در این زمینه نمی‌کند، متاسفانه باید به شما بگوییم که با یک شوهر خودخواه زندگی می‌کنید.
چنین افرادی یا مثل یک رئیس گوشه‌ای می‌نشینند و فقط دستور می‌دهند، یا باز هم یک گوشه می‌نشینند و اصلا هیچ کاری نمی‌کنند. در هر صورت، این شما هستید که باید همه‌ی کارهای خانه را انجام دهید.
نحوه‌ی رفتار صحیح با شوهر خودخواه
اگر همه‌ یا چند مورد از نشانه‌های بالا در همسرتان وجود دارد، باید به فکر یک راه‌ حل اساسی باشید. روش‌های مختلفی برای رفتار صحیح و منطقی با همسر خودخواه وجود دارد، که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
۱. با او در این باره صحبت کنید
با همسرتان صحبت کنید
به آرامی و با لحن مناسب به همسرتان بگویید که رفتارهای خودخواهانه‌ی او، باعث آزرده‌ خاطر شدن شما شده است.
هرچند احتمال این موضوع کم است، اما ممکن است همسرتان نداند که رفتار خودخواهانه‌ای دارد. بعضی‌ از رفتارهای ما به تدریج پررنگ‌تر می‌شوند، به طوری‌که خودمان از آن‌ها مطلع نمی‌شویم. در چنین مواقعی زمانی که فردی به آن رفتار اشتباه‌مان اشاره می‌کند، تازه متوجه وجود آن در خود می‌شویم.
با همسرتان در این زمینه دعوا و مشاجره نکنید. ابتدا به او بگویید که می‌خواهید درباره‌ی مسئله‌ای که مدتی است ناراحت‌تان کرده است، صحبت کنید. از او بپرسید برای این کار وقت دارد یا نه. به آرامی و با لحن مناسب به همسرتان بگویید که رفتارهای خودخواهانه‌ی او، باعث آزرده‌ خاطر شدن شما شده است.
به احتمال زیاد، زمانی که همسرتان متوجه شود باعث ایجاد احساس بد در شما شده است، رفتار خودخواهانه‌اش را کم کم تغییر دهد. توجه داشته باشید که ممکن است همسرتان در ابتدا از اینکه این موضوع را با او مطرح کردید، ناراحت شود، که این موضوع طبیعی است. هیچ‌کس دوست ندارد مورد انتقاد قرار بگیرد. به او فرصت فکر کردن دهید تا خودش متوجه رفتار اشتباهش بشود.
۲. صبر و حوصله داشته باشید
اینکه به همسرتان گفتید رفتارهای خودخواهانه‌اش را تغییر دهد، به این معنی نیست که از فردا همه چیز یک دفعه عوض خواهد شد. تغییر رفتار یک فرآیند تدریجی است و به صبر و بردباری نیاز دارد. باید چندین بار درباره‌ی این موضوع با یکدیگر صحبت کنید. به همسرتان یادآوری کنید که تغییر این رفتار برای جفت‌تان سودمند است و باعث می‌شود رابطه‌ی بهتری با یکدیگر داشته باشید.
تغییر رفتار برای همه‌ی ما سخت است، پس به همسرتان حق بدهید. در چنین مواقعی خوب است از همسرتان بابت زحماتی که برای شما می‌کشد، تشکر کنید تا او متوجه شود شما فقط به جنبه‌های منفی او توجه نمی‌کنید و ویژگی‌های مثبت او را هم در نظر می‌گیرید.
۳. به خودتان توجه کنید
اگر همسرتان خودشیفته و خودخواه است، هیچ‌وقت از شما بابت لطف‌هایی که در حق او می‌کنید تشکر نمی‌کند و قدردان‌تان نیست، لازم نیست تمام توجه‌ و انرژی‌تان را معطوف به او کنید. به خودتان اهمیت دهید و کارهایی را انجام دهید که باعث می‌شوند حس خوبی پیدا کنید. به مرور زمان، همسرتان متوجه می‌شود که شما به جای توجه‌ به او، روی خودتان متمرکز شده‌اید و احتمالا برای بازگشت به قبل، اقدامی کند.
۴. ریشه‌ی مشکل را پیدا کنید
علت اینکه همسرتان خودخواه است را جست‌وجو کنید. اگر همسرتان جدیدا این‌طور شده است، ببینید این موضوع از کجا نشئت می‌گیرد. ممکن است همسرتان به دلیل از دست دادن شغل، احساس بدی درباره‌ی خودش پیدا کرده باشد و خودخواهانه رفتار کند تا احساس مهم بودن کند.
گاهی اوقات هم ممکن است رفتار خودخواهانه ریشه در قدیم داشته باشد و به مسائل و مشکلات دوران کودکی برگردد. بهترین روش برای پیدا کردن علت دقیق این رفتار، صحبت کردن با همسرتان است. اینکه همسرتان دوران بچگی سختی داشته یا شغلش را از دست داده، به این معنی نیست که می‌تواند با شما بد رفتاری کند.
با همسرتان درباره‌ی این موضوع و احساسی که دارید، صحبت کنید. به او بگویید که رابطه‌تان برای شما خیلی مهم است و دوست ندارید هیچ چیز بین شما و او فاصله بیندازد. با یکدیگر صحبت کنید و به فکر یک راه‌ حل درست و حسابی باشید.
نکته‌ی آخر
زندگی کردن با همسر خودخواه، سخت و طاقت‌فرسا است. اما این موضوع بدین معنی نیست که فورا به طلاق فکر کنید. صبر و حوصله داشته باشید و هرچه سریع‌تر برای رفع این مشکل، اقدام کنید. در این مقاله به معرفی ویژگی‌های شوهر خودخواه پرداختیم. در پایان هم به راهکارهایی برای برخورد با همسر خودخواه اشاره کردیم.
منبع: a conscious rethink, hack spirit

منبع
دیجی کالا
لینک کوتاه
https://dehkade.net /?p=92120

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
X